Hľadali ste Luxusné Exkluzívne Svadobné Fotografie / Fotografa ?
Vitajte na mojej stránke.

Ľudová SVADBA jak má byť! ♡ (Ne) tradičná a rebelská

Svoje „ÁNO” sme si povedali vo štvrtok 9.6.2016. Všetci sa čudúvali, prečo štvrtok, a čo keď bude náhodou pršať? Čo keď bude teplo a všetky koláče sa roztopia? Čo keď… keci, prdy, beďari… Ani na minútu sme nepochybovali, i keď zahrmelo, zafúkalo, starosta pohrozil, nakoniec všetko bolo tak, JAK MÁ BYŤ! 😉 6. 9. 2015 ráno, kľačiac pri posteli, som požiadal priateľku Leu o ruku. Keby som vedel, čo všetko bude nasledovať, tak to kľudne spravím i druhýkrát. Cesta je cieľ a samotný výsledok nie je tak dôležitý, než to, ako vaša cesta prebieha.

Výber miesta a štýlu

Nasledoval výber miesta. Samozrejme, ako prvé, sme začali s vizualizáciou miesta.
Opakujem – mali sme jasne zvizualizované predstavy! Je dôležité vedieť, ktorým smerom chcete ísť.

Svadbu sme sa rozhodli urobiť na Slovensku, i keď dlhodobo žijeme v ČR. Priali sme si ľudovú svadbu, tak sme hľadali niečo, čo má srdce a štýl. Priali sme si, aby to miesto bolo niekde v prírode, pod holým nebom – pod hviezdami, najlepšie niekde ďalej od civilizácie…  A vedeli sme, že to miesto musí byť vybrané do konca roka 2015, aby sa to všetko stihlo zrealizovať!

Prechodili sme niekoľko rôznych miest po juhozápadnom Slovensku, no nič nezodpovedalo našim požiadavkám. A keď sme sa v zime – 31. decembra, celí unavení, zničení a takmer zúfalí, vracali z Bratislavy do Prahy, „náhodou” sme narazili na dedinku remesiel Abeland, pri Lozorne. Lea už ani nevystupovala z auta, len ja som sa vyšiel pozrieť do tej zimy, na posledné miesto, na poslednú šancu pred hranicami ČR…

Bolo to tam ako v rozprávke! A ja som vedel, že „vesmír nás nenechal v štichu”… V poslednej chvíli sme našli presne to, čo sme hľadali. Ako sa hovorí: „Kto hľadá, ten nájde.” alebo ako povedal sám Igor Abel: „Pán Boh vás sem priviedol.”. Vesmír, či pán Boh, mal pre nás prichystané prekvapenie v podobe miesta, ktoré sme si vysnívali a ľudová svadba sa mohla začať realizovať… 

Plánovanie a prvé kroky - predsvadobné prípravy

Samozrejme, ako to už na Slovensku býva, nejde všetko tak, ako si predstavujeme a náš sen nám začal kaziť pán starosta, ktorý nám nechcel povoliť sobáš, z dôvodu „nedôstojného miesta”. Paradoxne, nám pomohla televízia Markíza a jej redaktorka Denisa Czibulka. Bez nej by sme sa mohli vziať akurát tak v Petržalskej obradnej sieni a to sme fakt nechceli.

Všetko zlé, je na niečo dobré… a tak sme zahájili tradíciu sobášnych obradov v Abelande, a zrejme prispeli i k novelizácii zákona a zrušeniu územnej pôsobnosti poslancov! 

Hneď po starostovi prišla ďaľšia výzva/problém: Obec Lozorno pýta za obrad mimo určený čas a miesto spolu 322 eur! Človek by si myslel, že tie dane, čo platí, dokážu pokryť štvrť hodiny času poslancovi miestneho zastupiteľstva, ktorý je poverený uzatvárať manželstvá, spolu s pani matrikárkou. Lenže v dnešnej dobe kapitalismu, sa chová už i verejná správa ako firma, a tak treba platiť za všetko, aj za to, čo by malo byť zadarmo ako služba občanom… 

Samozrejme, všetky poplatky sme nakoniec uhradili, pretože je trápne, aby nám v uzavretí našeho zväzku bránili peniaze.

Viac vo videu

Svadobný obrad

Keďže starosta mal v období nášho sobášu dovolenku (našťastie), splnomocnil a poveril ním poslanca miestneho zastupiteľstva a aktivistu – pána Ľuboša Tvrdoňa.

Tohto človeka bola ozaj radosť spoznať! Jeho prístup nás ohromil a veľmi rýchlo si získal naše sympatie. Dokonca dva dni pred svadbou, nám zavolal a opýtal sa nás, či si má zohnať aj on kroj, keďže sa dopočul, že chystáme ľudovú svadbu…  Kde by sa vás toto kto opýtal? 

Svadobná hostina

Svadobnú hostinu sme plánovali mať kompletne veggie, ale s nádychom slovenskej tradičnej kuchyne… Lenže pripraviť veganskú hostinu a ešte v tomto duchu, bol (nielen) pre domácich oriešok. Našťastie Lea, ako bývalá hoteliérka a vášnivá kuchárka, si vzala na starosti túto neľahkú úlohu a zostavila celé svadobné menu.

Čistú vegan svadbu však nešlo úplne dodržať a pár živočíšnych výnimiek sa na stoloch predsa len objavilo.  Cieľom však nebolo tradičné svadobné obžerstvo, ale predovšetkým ukážka toho, že „obžierať” sa dá aj inak – zdravšie, ľahšie a ohľaduplnejšie k nám, k planéte a životu na nej.

 

Po prípitku nasledoval klasický zeleninový vývar a hlavný chod, ktorý sa skladal z troch variantov.

Najväčšie zastúpenie mali veganské strapačky (halušky s kapustou /zelím/) s ďobáčkami, po ktorých sme sa zalizovali aj my.

Podávali sa i raw cuketové špagety.Tretí variant boli klasické bryndzové halušky, jak majú byť! Pri nich zaplesalo srdce nejednému hosťovi, ktorý sa bál, že na našej svadbe umrie hladom, keď nedostane žiadne mäso  Avšak, keď sme videli, u Abelovcov na lúke, spokojne sa pásť ovečky a mangalice voľne sa váľajúce v bahne, povedali sme si, že povolíme bryndzu i slaninku do tých pár porcií halušiek.

Svadobná torta – jahodový cheesecake s agarom, bola RAW, čo znamená – kompletne zdravá, chutná, plná vitmanínov, bez lepku a pridaného cukru 🙂

S Leou sme sa rozhodli pripraviť pre všetkých, ktorí boli súčasťou nášho veľkého dňa, niečo osobné – od , na znak toho, že si ozaj vážime ich prítomnosť. Napiekli a nachystali sme, spolu s Leou a za pomoci pár ďalších šikovných rúk, skvelé veganské a bezlepkové linecké srdiečka a chutné perníčky. Tie však budú zrejme, ešte dlhú dobu, zdobiť vitrínky obývačkových stien nielen našich rodín. 

Samotnú výslužku sme poňali tiež tak trochu netradične a miesto krémešov a dobošiek sme si nechali pripraviť úžasné raw a bezlepkové dobroty.

 

Krátky teaser